Održan edukacijski tečaj "Vanjsko vrednovanje kvalitete u bolničkoj zdravstvenoj ustanovi"
Dana 29. siječnja 2018. godine održan je edukacijski tečaj na temu „Vanjsko vrednovanje kvalitete u bolničkoj zdravstvenoj ustanovi“ u organizaciji Službe za kvalitetu i edukaciju Agencije u suradnji s Općom bolnicom Karlovac.
Stručni skup je okupio 63 sudionika uglavnom iz bolničkih zdravstvenih ustanova. Predavači iz Slovenije, Poljske i Hrvatske prenijeli su svoja znanja i iskustva u različitim aspektima unapređenja kvalitete zdravstvene skrbi i sigurnosti pacijenta s posebnim osvrtom na vanjsko vrednovanje kvalitete.
Ravnatelj Opće bolnice Karlovac prim. dr. sc. Ervin Jančić, dr. med. pozdravio je nazočne i u uvodnom djelu prikazan je dokumentaran film o Općoj bolnici Karlovac.
Sudionike je pozdravila i v. d. ravnateljica Agencije Nina Bončić Mijatović, dipl. iur. Prikazala je ulogu Agencije, djelatnost stručnih službi te podsjetila na pravne propise koji reguliraju obveze zdravstvenih ustanova u području kvalitete zdravstvene zaštite prema Agenciji.
Prof. dr. sc. Jasna Mesarić, dr. med., pomoćnica ravnatelja i voditeljica Službe za kvalitetu i edukaciju Agencije izložila je dosadašnje i planirane aktivnosti u okviru sustava unapređenja kvalitete u bolničkim zdravstvenim ustanovama. Istaknula je važnost dobre suradnje, svjesnost o važnosti praćenja kvalitete skrbi i sigurnosti pacijenta te razmjenu znanja, iskustva i dobrih praksi.
Krešimir Antonio Paliska, MS M.Eng. prezentirao je usporedbu akreditacijskih programa, s posebnim naglaskom na akreditaciju u Sloveniji. Podijelio je iskustva o pozitivnim učincima akreditacije koja je stekao u dugogodišnjoj praksi provođenja akreditacije na međunarodnoj razini.
Prim. dr. med. Nataša Fikfak, ravnateljica bolnice Dr. Franca Derganca Nova Gorica koja još nije akreditirana, predstavila je bolnicu i iznijela iskustva u pripremi bolnice za međunarodnu akreditaciju prema CHKS (Comparative Health Knowledge System) UK NHS akreditacijskom programu. Istaknula je važnost odabira akreditacijskog programa (standarda) i prilagođenost nacionalnom okruženju bolnice.
Polona Likar, univ. dipl. ekol., stručna suradnica za kvalitetu bolnice Dr. Franca Derganca Nova Gorica govorila je o akreditacijskom postupku i uključenosti zaposlenika.
U provedenom ispitivanju o stavovima zaposlenika bolnice o pripremi za akreditaciju i zahtjevima akreditacijskih standarda, 5% -10% zaposlenika izjavilo da to nije njihov problem; 85% - 90% da im akreditacija predstavlja problem, a samo je 3% - 5% zaposlenika to shvatilo kao priliku za unapređenje i korist.
Barbara Kutryba, savjetnica u NCQA i voditeljica Suradničkog centra za razvoj kvalitete i sigurnosti u zdravstvenom sustavu Svjetske zdravstvene organizacije u Poljskoj (eng. WHO Collaborating Centre for Development of Quality and Safety in Health Systems) prezentirala je iskustvo o akreditaciji bolnica u Poljskoj.
Akreditacija zdravstvenih ustanova u Poljskoj je dobrovoljna i provodi se prema nacionalnom akreditacijskom programu (15 seta uključujući ukupno 221 standarda). Razvoj akreditacije započeo je 1998. godine i danas je akreditirano 183 od oko 1000 bolnica.
Kao korist akreditacije za bolnicu istaknula je smanjenje rizika za neželjene događaje, poboljšanje timskog rada i zdravstvene skrbi sukladno kliničkim smjernicama, a za uspješnost dobivanja akreditacije istaknula je važnost uključenosti vodstva i osoblja bolnice.
Ana Jagušić Kovačević, bacc. med. techn. iz Opće bolnice Karlovac prezentirala je primjer dobre prakse „Planirani otpust“ koji je i jedan od zahtjeva akreditacijskih standarda.